Онлайн групи за взаимопомощ



Групи за взаимопомощ са тези групи от хора в интернет форумите и други комуникационни среди, които имат даден проблем, болест, зависимост и други състояния. Чрез самостоятелно разкриване, членове споделят своите истории, чувства, проблеми и начините си на  възстановяване. Те разбират, че не са сами, те не са единствените, изправени пред проблема. Това намалява усещането за  изолацията. Дискутират, решават и се подкрепят с цел общия проблем между тях да бъде решен. Тези групи взаимно си помагат и обменят информация за засягащия ги проблем. Те могат в определен момент да се справят сами с късаещия ги проблем, като обменят един на друг информация. В случая групата за взаимопомощ са родители на деца със СОП – Специфични образователни потребности. Тази група се среща доста често в интернет форумите, защото търсят друга алтернатива за техните деца, търсят и споделят с хората, имащи същия проблем. Във времена на резки промени, развитие в комуникационните средства, хората все повече стават част от групи за взаимопомощ в интернет. Родителите на деца със СОП пребивават в интернет форумите, търсейки компетентност и подкрепа от други родители на деца със СОП. Родителите имат широк спектър на информация в интернет пространството за проблемите, които имат. Това е начин, по който всеки може да намери своето изцеление в Групата за взаимопомощ. Групите за взаимопомощ и социално включване имат за цел да съберат и предоставят подкрепа на лица с общи проблеми. Това подпомага хората да се справят по-добре с трудности, свързани с физически и емоционални промени, които ги поставят пред предизвикателството да се справят с нова (или често повтаряща се) за тях действителност и ежедневие.  Интернет групите за подкрепа са предпочитани от много хора, заради удобството и анонимността, които осигуряват. Те могат да бъдат посещавани в удобно за членовете време, дори денонощно, в комфорта на дома.
Те обаче са свързани с риска от контакт с нечестен човек. Онлайн групите за подкрепа понякога се използват за плячка на уязвими хора. Поради тази особеност не е желателно разкриването на лична информация, като фамилия, адрес, телефонен номер, снимки и други. Търсене в Интернет. Онлайн групите за подкрепа са достъпни като дискусионни групи, форуми, чатове, блогове и сайтове за социални мрежи, като например Facebook.

 Още за: Групи за подкрепа | Лечение
от framar.bg

Лесен достъп до много различни групи за подкрепа с форуми, дискусии, и социалните мрежи е основната причина, Интернет може да бъде такъв ценен ресурс за много хора. Тези хора, които искат да се образоват с допълнителна информация за техните специфични предизвикателства за здравето вече имат опция.
"Спътници", които принадлежат към вашия взаимно състрадателен група за подкрепа, може да осигури така необходимата морална подкрепа, която ще ви помогне да се справят с това, което иначе би могло да бъде много дълъг, самотен "пътешествие." Те могат да постигнете това като споделят своите лични преживявания, успех истории, практически съвети за живот и / или ресурси, свързани с най-новите разработки в областта на медицинските и / или алтернативни лечения, както и обсъждане на методите рехабилитация. В допълнение, към група за подкрепа може да ви помогне в намирането специалисти и лекари, които лекуват вашата конкретна болест или разстройство. Можете да намерите други пациенти и лекари в свой собствен квартал или по-далечни страни, в други по-далечни места по света.
Онлайн група за подкрепа, предназначени да се справят с различни предизвикателства в здравеопазването, позволява на участниците да участват активно, като задавате въпроси, предоставяне на съществени факти, които предлагат становища и да споделят своите емоции чрез взаимна подкрепа и предразполагаща атмосфера. Членовете на онлайн здравни предизвикателства група за подкрепа могат да идват от всички сфери на живота и нива на знания, свързани с тяхното специфично медицинско състояние.


Уеб ресурси подходящи за обучение на деца с умствена изостаналост
За протичането на ефективен образователен процес при децата с специални обучителни потребности добрите практики в международните страни си поставят за цел разработването и използването на ресурси основаващи се на компютърните технологии, които да реализират иновативни методи за усвояване на знания и се стремят да мотивират и заинтригуват вниманието на децата, да увеличат активността и усещането за значимост на учениците. Играейки децата по-добре осъзнават поведението си и взимат по- правилни  решения. Освен това то я организира според собствените си интереси и така развива фантазиите си. Някои от софтуерните програми са освен, че са съобразени с образователните изисквания имат и допълнителни приложения като илюстрирани и озвучени материали, които са по-интересни и разбираеми за децата.

Съвременното образование все повече налага необходимостта от използването на  информационни и комуникационни технологии, като допълващо обучение на децата с интелектуална недостатъчност, тъй като те предоставят алтернативни методи под формата на занимателни игри и материали, с които децата упражняват и затвърждават знанията си.                   

Интернет форумите

Родителите на деца със СОП изпитват нужда от помощ и подкрепа и тук основна роля играят групите за взаимопомощ. Слабата им популярност в България подтиква голяма част от родителите да потърсят алтернатива в интернет пространството, където има разнообразие от форуми, които се посещават както от родители, така и от специалисти – психолози, лекари. 
Интернет групите за взаимопомощ могат да се определят като групи от отворен тип. Това позволява включване на нови участници и в напредналия етап от функционирането на групата. Хората, сблъскали се отскоро с подобен проблем, получават достъп до изпробван опит, информация, до изградена подкрепяща среда; срещат се примери за справяне и превъзмогване на проблемите. Всеки един от членовете на групата има възможност да я напусне във всеки един момент, да прекъсне и възстанови участието си (това става чрез т. нар. постове).
Даването на подкрепа се посочва като най–важната функция на групите за взаимна помощ. Това се отнася и за интернет групите. До голяма степен фактът, че участниците в групата не се виждат лице в лице им дава по–голяма свобода и увереност да споделят проблемите си и да потърсят помощ.

В онлайн групите за взаимопомощ не е задължително хората да са запознати със самоличността на другите. Участниците в тях знаят само това, което другите решат да споделят за себе си. Онлайн групите за взаимопомощ може да издигнат тази анонимност до ново ниво. Когато хората имат възможността да предпазят истинската си самоличност от нещата, които се случват в групата, те се чувстват по-малко уязвими относно участието и разкриването си. Каквото и да кажат или направят не може директно да бъде свързано с останалата част от живота им. Груповата сплотеност и доверието помагат да се изгради предствата, че това, което си случва в групата, си остава в нея.
Чрез писането хората споделят най-интимните си проблеми и това им помага да постигнат определено чувство на облекчение. Доказано е, че писането за чувства и преживявания, свързани с определени трудни моменти, помага за намаляване на отрицателните емоции и засилване на позитивните, докато писането за неутрални преживявания не води до този ефект. Чрез писането, хората изразяват себе си по начин, който не може да се постигне в други ситуации – непосредствената комуникация. Следователно онлайн групите за взаимопомощ помагат на хората да споделят проблемите си по едни напълно естествени и освободен от предразсъдъци начин. 

Интернет групите за подпомагане се сформират от самите родители, които са срещнали пречки с професионалните служби или желаят да споделят своя опит. Много често в тези групи се срещат и родители, чиито деца са били наскоро диагностицирани и желаят да потърсят помощ и подкрепа.

Един от най-известните форуми в България - бг-мама, предоставя  възможност на родителите да обменят опит и да обсъждат проблемите, пред които се изправят, отглеждайки своите деца. Други такива форуми, където също могат да намерят полезна информация са: Розали, Мама и бебе, а от чуждестранните могат да се намерят различни групи за взаимопомощ в MDJunction.
                     

Няма коментари:

Публикуване на коментар