Функцията на социалния работник в групите за взаимопомщ

Социалния работник


Родителите също се нуждаят от помощ и подкрепа и тук основна роля играят групите за взаимопомощ. Слабата им популярност в България подтиква голяма част от родителите да потърсят алтернатива в интернет пространството, където има разнообразие от форуми, които се посещават както от родители на деца със СОП, така и от специалисти – психолози, лекари. Мястото и ролята на социалните работници в тези онлайн дискусии е все още слабо застъпена, почти липсваща. А нужда от тях има. И то много голяма. Не са малко родителите, които не знаят към кой конкретно да се обърнат за помощ и затова търсят съвет от хора с подобни проблеми и повече опит. Комбинацията между форумите като Уеб 2.0 технология, социалните работници и родителите на деца със СОП може да помогне за превръщането на социалната работа в по-гъвкава дейност.
За разлика от много страни на Запад, в България присъствието на социалните работници в интернет пространството е силно ограничено, въпреки че е търсено. Много семейства не знаят към какъв специалист да се обърнат по въпроси, свързани с интеграцията на децата в детските градини и училищата или за социалното подпомагане и услугите, които могат да им се предоставят. Въпреки че има медицински лица, психолози, които често влизат и провеждат консултации в интернет, социалният работник все още не е намерил и затвърдил своето място във форумите, като личност, към която родителите може да се обърнат за професионална помощ. А интернет пространството дава възможност на много хора, които се притесняват от консултациите лице в лице, да зададат всички въпроси, които ги вълнуват и да получат нужните им отговори.

Функциите на социалния работник в групите за взаимопомощ са медиатор (посредник) между иформация и групата. Защитник – непосредствена, активна роля, в която социалния работник защитава правата на групата, която има нужда от помощ. Консултант – тази роля се изразява в помоща на него и на групите да заявят своите потребности за помощ. Социалния работник е и активист, защото се стреми към базови институционални промени. Социалното действие е свързано с промяна на социалната среда с оглед по – адекватно удовлетворяване на съществуващите потребности. Инициатор – насочва вниманието на обществото и институциите към съществуващ или потенциален проблем и поставя действия за неговото разрешаване. Посредник в общуването – тази роля включва интервенция в споровете между различни страни с цел да им се помогне да постигнат консенсос. Фисилиатор - улеснява контактите с обществото.

Няма коментари:

Публикуване на коментар